SolarCalculatorHQ

CO2-besparingscalculator voor zonnepanelen

Bereken jaarlijkse en levensduur CO2-emissies vermeden door uw zonnepaneelinstallatie in Nederland, exclusief ingebed productiecarbon. Gratis 2026-calculator met CBS Stroometiket 2024 en IEA PVPS Task 12 LCA-data.

CO₂-besparingscalculator voor zonnepanelen

Jaarlijkse opwekking
4.500
kWh per jaar
Jaarlijks vermeden CO₂
1.476
kg CO₂ per jaar
Netto vermeden CO₂ over de levensduur
33,4
t CO₂ over 25 jaar
Vergelijkbaar met autokilometers per jaar
5.976
Vergelijkbaar met volwassen bomen per jaar
68
Vergelijkbaar met kilo's niet-verbrande steenkool per jaar
610
Toon berekening

Ingebed koolstof (productie): 3,5 t CO₂ (~700 kg/kWp, IEA PVPS Task 12 LCA 2024)

CO₂-terugverdientijd: 2,4 per jaar

Wat deze calculator doet

De CO2-besparingscalculator voor zonnepanelen geeft zes cijfers uit vier invoerwaarden:

  • Jaarlijks vermeden CO2 (kg) — emissies vermeden per jaar door verdringing van netstroom.
  • Netto vermeden CO2 over levensduur (ton) — bruto besparing minus ingebed productiecarbon.
  • Ingebed carbon (ton) — CO2-kosten van productie van modules, omvormer en draagstructuur.
  • CO2-terugverdientijd (jaar) — tijd waarin het systeem evenveel CO2 vermijdt als productie heeft gekost.
  • Equivalent autokilometers — equivalent in kilometers Nederlandse benzineauto per jaar.
  • Equivalent volwassen bomen — sequestratie-equivalent in bomen die CO2 absorberen voor één jaar.

Invoer:

  1. Systeemgrootte (kWp) — nominale paneelvermogen. Typische Nederlandse residentiële installaties 3 tot 10 kWp, vaak gelimiteerd door dakoppervlak en aansluitcapaciteit (3 x 25 A of 1 x 35 A bij eengezinswoningen).
  2. Jaaropbrengst (kWh per kWp geïnstalleerd) — locatiespecifiek. TKI Urban Energy 2024: De Bilt-referentie 900, Eindhoven 920, Maastricht 950, Groningen 880, Amsterdam 870 kWh per kWp en jaar.
  3. Emissiefactor stroomnet (kg CO2-eq per kWh) — standaard CBS Stroometiket 2024 nationaal gemiddelde 0,328. Voor uurlijkse marginale data zie KNMI / TenneT publicaties of Carbon Intensity Nederland.
  4. Levensduur installatie (jaar) — 25 jaar is industriestandaard voor kristallijn silicium. Tier-1 fabrikanten garanderen 87-92 % nominaal vermogen op jaar 25.

Hoe de berekeningen werken

jaar_kWh      = systeem_kWp × jaaropbrengst
co2_kg_jaar   = jaar_kWh × emissiefactor
bruto_t       = co2_kg_jaar × levensduur / 1000
ingebed_t     = systeem_kWp × 700 / 1000   (kg per kWp uit IEA PVPS Task 12 LCA 2024)
netto_t       = bruto_t − ingebed_t
co2_terugverdientijd = ingebed_t × 1000 / co2_kg_jaar

Voorbeeld: 5 kWp installatie in De Bilt

  • jaar_kWh = 5 × 900 = 4.500
  • co2_kg_jaar = 4.500 × 0,328 = 1.476 kg/jaar ≈ 1,48 t/jaar
  • 25 jaar bruto = 36,9 t
  • ingebed = 5 × 700 / 1000 = 3,5 t
  • netto = 33,4 t over 25 jaar
  • CO2-terugverdientijd = 3,5 × 1000 / 1.476 ≈ 2,37 jaar

Voorbeeld: 8 kWp installatie in Maastricht

  • jaar_kWh = 8 × 950 = 7.600
  • co2_kg_jaar = 7.600 × 0,328 = 2.493 kg/jaar ≈ 2,49 t/jaar
  • 25 jaar bruto = 62,3 t
  • ingebed = 8 × 700 / 1000 = 5,6 t
  • netto = 56,7 t over 25 jaar
  • CO2-terugverdientijd = 5,6 × 1000 / 2.493 ≈ 2,25 jaar

De Maastrichtse installatie vermijdt 69 % meer CO2 per jaar dan de De Bilt-installatie, dankzij hogere instraling in Zuid-Limburg en grotere systeemgrootte, met dezelfde nationale netmix.

Het Nederlandse net: gas-gedomineerd, langzaam vergroenend

Het Nederlandse elektriciteitssysteem 2024 volgens CBS en TenneT:

  • 39 % aardgascentrales (Eemshaven, Maasvlakte, Rotterdam, Velsen)
  • 25 % wind onshore + offshore (Borssele I-II, Hollandse Kust I-II-III, Egmond aan Zee, Lelystad)
  • 15 % zon-PV (38 GW cumulatief eind 2024 inclusief grote installaties)
  • 8 % steenkool (Eemshaven, Maasvlakte — Eemshaven gepland te sluiten 2030)
  • 5 % biomassa (mede-vergroening kolencentrales, RWE Eemshaven)
  • 5 % kernenergie (Borssele 485 MW)
  • 3 % overig (afval, warmtekrachtkoppeling industrie)

Met aardgas als ruggegraat en het Klimaatakkoord-doel van 70 % CO2-reductie 1990 → 2030, blijft het stroometiket de komende jaren dalen: TKI Urban Energy projecteert 0,200 kg/kWh in 2030 (volledige steenkool phase-out, doorlopende offshore wind expansie via SDE++ en Nationaal Programma Energie).

Ingebed carbon van Nederlandse residentiële PV

De Nederlandse residentiële markt 2026 wordt gedomineerd door Chinese tier-1 modules (Trina, JinkoSolar, Longi, JA Solar) en Koreaanse Q CELLS, met kleine maar groeiende Europese productie (Solitek Litouwen, Energyra Heerhugowaard sinds 2022 voor speciale dakgeïntegreerde modules). De IEA PVPS Task 12 review 2024 plaatst Chinese productie op 700-800 kg CO2-eq/kWp, Europese op 500-600.

Een 5 kWp installatie embed dus ongeveer 3,5 ton CO2-eq bij installatie, terugverdiend in 2,4 jaar op de gemiddelde Nederlandse netmix en vervolgens netto-negatief operationeel voor de resterende 23 jaar van de gegarandeerde levensduur.

Equivalenties voor Nederland

CBS en RDW 2024 cijfers geven de gemiddelde Nederlandse benzineauto in werkelijk gebruik op 0,151 kg CO2 per km (verouderde wagenpark, gemiddeld 11 jaar oud). De calculator gebruikt de EEA-waarde voor pure ICE-vloot van 0,247 kg/km voor internationale consistentie, wat de equivalent-kilometers voor Nederland licht overschat.

Het Nederlands Bosbouw Tijdschrift (Wageningen Environmental Research 2024) berekent voor een volwassen Nederlandse beuk of eik in een gemiddeld bosperceel ongeveer 22-24 kg CO2 sequestratie per boom per jaar, zeer dicht bij de US Forest Service-waarde van 21,77 kg die hier voor cross-locale consistentie wordt gebruikt.

Koppeling met de financiële analyse

Gebruik deze calculator samen met onze zonnepanelen ROI-calculator, zonnepanelen besparingscalculator en zonnepanelen terugverdientijd-calculator om de financiële kant te modelleren, inclusief 0 % btw onder voorwaarden, salderingsafbouw 2027-2031, en ISDE-subsidie voor warmtepomp + PV-bundeling.

Bronnen

  • CBS, Stroometiket Nederland 2024 (jaarlijkse emissiefactor stroomverbruik).
  • TKI Urban Energy, “Marktrapport zonnestroom Nederland 2024”.
  • Holland Solar (branchevereniging), kwartaalrapportage 2024.
  • TenneT, Grondbalans Nederland 2024 en operationele data.
  • Klimaatakkoord Nederland 2019, voortgangsrapportage 2024 (Klimaat- en Energieverkenning PBL).
  • IEA PVPS Task 12, “Life Cycle Assessment of Current Photovoltaic Module Recycling” (review 2024).
  • RDW, Voertuigenparkanalyse Nederland 2024.
  • Milieu Centraal, “CO2-voetafdruk huishouden 2024” rekentool en bronnen.
  • Wageningen Environmental Research, Nederlands bos en koolstofopslag 2024 update.

Veelgestelde vragen

Hoeveel CO2 vermijdt een typische 5 kWp Nederlandse residentiële zonnepaneelinstallatie per jaar?
Met de CBS Klimaatakkoord Stroometiket 2024 grid-emissiefactor van 0,328 kg CO2-eq per kWh en een TKI Urban Energy / Holland Solar typische opbrengst van 900 kWh per kWp voor De Bilt-referentielocatie, vermijdt een 5 kWp-installatie die 4.500 kWh per jaar produceert ongeveer 1.476 kg (1,48 ton) CO2-eq per jaar. Over een levensduur van 25 jaar is dat bruto 36,9 ton. Trek ongeveer 3,5 ton ingebed productiecarbon af (700 kg per kWp, IEA PVPS Task 12 LCA 2024) en de netto levensduurbesparing is ongeveer 33,4 ton — equivalent aan ongeveer 5.980 km autorijden met een gemiddelde Nederlandse benzineauto per jaar gedurende 25 jaar, of 68 volwassen bomen die een jaar lang CO2 absorberen.
Waarom is de Nederlandse besparing hoger dan in Duitsland of het VK?
Het Nederlandse stroomnet is in 2024 nog steeds zwaar afhankelijk van aardgas (CBS 2024: 39 % aardgascentrales, 25 % wind onshore en offshore, 15 % zon-PV, 8 % steenkool, 5 % biomassa, 5 % kernenergie Borssele, 3 % overig). De fossiele dominantie geeft Nederland een hogere stroometiketfactor (0,328 kg CO2/kWh) dan Duitsland (0,380, vergelijkbaar) maar hoger dan VK (0,180, na windpower-uitbreiding) en Frankrijk (0,060, kernenergie). Elke kWh zon in Nederland vermijdt dus proportioneel meer CO2 dan in Frankrijk, vergelijkbaar met Duitsland.
Hoe verandert de stroometiket-factor onder de salderingsregeling-afbouw 2027-2031?
De salderingsregeling, die zonnepanelen in Nederland economisch zo aantrekkelijk maakte, wordt afgebouwd: 2027 64 % saldering, 2028 36 %, 2029 27 %, 2030 17 %, 2031 0 %. Dat verandert de financiële payback maar NIET het CO2-effect — elke kWh zonne-energie blijft de grid-mix verdringen, ongeacht of u die kWh saldeert of teruglevert tegen lage marktprijs. De CO2-besparing per geïnstalleerde kWp blijft dus stabiel rond de huidige 295 kg CO2/jaar per kWp, tenzij u een batterij toevoegt om meer zelf te verbruiken (wat in 2030+ economische zin krijgt zodra saldering volledig vervalt).
Wat is ingebed carbon en moet ik dat aftrekken?
Ingebed carbon is de CO2 die vrijkomt bij het maken van het silicium-blok, wafers, cellen, modules, omvormers, draagstructuur en bij transport en installatie. De IEA PVPS Task 12 multi-country LCA-review 2024 plaatst kristallijn-silicium PV op 600 tot 800 kg CO2-eq per kWp geïnstalleerd, gedomineerd door Chinese productie op een steenkool-grid. EU-gemaakte modules (Solitek Litouwen, Energyra Heerhugowaard, voorheen Trina Tilburg) zitten aan de onderkant. De calculator trekt 700 kg/kWp automatisch af — voor 5 kWp zijn dat 3,5 ton, terugverdiend in ongeveer 2,4 jaar op de Nederlandse netmix.
Hoe verhoudt dit zich tot de gemiddelde Nederlandse huishoudens-CO2-voetafdruk?
CBS en Milieu Centraal 2024 schatten de gemiddelde Nederlandse huishoudens-CO2-voetafdruk op ongeveer 9,5 ton CO2-eq per jaar (elektriciteit, aardgas voor verwarming en koken, brandstof voor mobiliteit, voeding, consumptie). Een 5 kWp PV-installatie die 1,5 ton/jaar vermijdt, vermindert die voetafdruk met ongeveer 16 %. Gecombineerd met overstap naar warmtepomp (2-3 ton/jaar besparing tegenover gas-CV) en EV (1,5-2 ton/jaar besparing tegenover benzine), wordt residentiële PV de basis van een 50-60 % vermindering van de huishoudvoetafdruk.

Gerelateerde calculators