SolarCalculatorHQ

Temperatuurcoëfficiënt rekenmachine voor zonnepanelen

Bereken het vermogens-, spannings- en stroomverlies van uw PV-module bij elke celtemperatuur. Gratis 2026-rekenmachine op basis van het IEC 61853-2 NOCT-thermische model met standaardwaarden volgens Holland Solar en NEN 1010 voor het Nederlandse klimaat.

Temperatuurcoëfficiënt rekenmachine voor zonnepanelen

Celtemperatuur
52 °C
ΔT t.o.v. STC
27 °C
Vermogensverandering t.o.v. STC
-8,1%
Pmax bij condities
386 W
Voc bij condities
46,35 V
Isc bij condities
10,92 A

Een negatieve ΔT betekent cel onder STC 25 °C — Pmax overschrijdt het nominaal. Relevant voor stringdimensionering volgens NEN 1010-7-712.

Toon afleiding
T_cell = 22 + (44 − 20) / 800 × 1.000 = 52 °C
ΔT = 52 − 25 = 27 °C
Pmax = 420 × (1 − 0,3 × 27 / 100) = 386 W
Voc = 49,7 × (1 − 0,25 × 27 / 100) = 46,35 V
Isc = 10,8 × (1 + 0,04 × 27 / 100) = 10,92 A

Hoe de rekenmachine werkt

U voert negen waarden in. De rekenmachine geeft de celtemperatuur, ΔT t.o.v. STC, procentuele Pmax-verandering en de werkelijke Pmax, Voc en Isc bij de ingevoerde condities:

  1. Pmax bij STC (W) — modulevermogen volgens datasheet.
  2. Voc bij STC (V) — nullastspanning bij STC.
  3. Isc bij STC (A) — kortsluitstroom bij STC.
  4. γ Pmax (%/°C) — temperatuurcoëfficiënt Pmax (absolute waarde).
  5. β Voc (%/°C) — temperatuurcoëfficiënt Voc (absolute waarde).
  6. α Isc (%/°C) — temperatuurcoëfficiënt Isc (absolute waarde).
  7. NOCT (°C) — Nominal Operating Cell Temperature.
  8. Omgevingstemperatuur (°C) — luchttemperatuur op locatie.
  9. Instraling G (W/m²) — instraling in het modulevlak.

Het rekenmodel

T_cel        = T_lucht + (NOCT − 20) × G / 800           (thermisch NOCT-model IEC 61853-2)
ΔT           = T_cel − 25                                (met teken)

Pmax_actueel = Pmax_STC × (1 + γ_pmax × ΔT / 100)        (γ_pmax negatief)
Voc_actueel  = Voc_STC  × (1 + β_voc  × ΔT / 100)        (β_voc negatief)
Isc_actueel  = Isc_STC  × (1 + α_isc  × ΔT / 100)        (α_isc positief)

Voorbeeld: Longi Hi-MO 6 420 Wp in De Bilt op een julimiddag

  • Pmax 420 Wp, Voc 49,7 V, Isc 10,8 A
  • γ Pmax = 0,29 %/°C (TOPCon), β Voc = 0,25 %/°C, α Isc = 0,04 %/°C
  • NOCT 44 °C, T_lucht = 22 °C, G = 1000 W/m²
  • T_cel = 22 + (44−20)/800 × 1000 = 52 °C
  • ΔT = 27 °C
  • Pmax_actueel = 420 × (1 − 0,29 × 27 / 100) = 420 × 0,9217 = 387,1 Wp (verlies 7,8 %)
  • Voc_actueel = 49,7 × (1 − 0,25 × 27 / 100) = 49,7 × 0,9325 = 46,3 V
  • Isc_actueel = 10,8 × (1 + 0,04 × 27 / 100) = 10,8 × 1,0108 = 10,92 A

PVGIS-SARAH3 modelleert voor dezelfde module en condities in juli De Bilt een gemiddelde thermische verlies van 7,5 % — komt vrijwel exact overeen met de 7,8 % uit de berekening.

Voorbeeld: zelfde module tijdens een hittegolf in Maastricht

  • Zelfde module, T_lucht = 32 °C (extreme zomerdag), G = 1000 W/m²
  • T_cel = 32 + 30 = 62 °C
  • ΔT = 37 °C
  • Pmax_actueel = 420 × (1 − 0,29 × 37 / 100) = 420 × 0,8927 = 374,9 Wp (verlies 10,7 %)

Bij Nederlandse hittegolven kan de momentane modulewinst nog steeds 11 % onder STC liggen — maar dergelijke dagen zijn zeldzaam (3–8 dagen per jaar in een gemiddeld decennium volgens KNMI hittegolf-statistiek).

Voorbeeld: cold-Voc stringdimensionering voor een Zuid-Limburgse koude winterochtend

  • Longi Hi-MO 6 420 Wp, Tmin Zuid-Limburg = −22 °C (KNMI extreem)
  • Voor zonsopkomst: T_cel = −22 °C, ΔT = −47 °C
  • Voc_actueel = 49,7 × (1 − 0,25 × −47 / 100) = 49,7 × 1,1175 = 55,5 V
  • String 18 modules = 999 V — past nog in 1000 V Vmpp omvormer
  • String 19 modules = 1054 V — overschrijdt de grens

Installateurs die InstallQ-gecertificeerd zijn (de Holland Solar Code of Practice keurmerk) zijn verplicht deze berekening met KNMI Tmin van de specifieke regio uit te voeren. Een Randstad-installateur die in Zuid-Limburg een 19-module string plaatst zonder verificatie levert ongeldig werk op.

Technologiekeuze voor het Nederlandse klimaat

Verschil in jaarlijkse energie tussen mono-PERC (γ = −0,35) en TOPCon (γ = −0,30) op een 4 kWp-systeem:

  • Den Helder: 20–35 kWh/jaar (≈ € 3–5/jaar bij 100 % saldering 2026 tegen 11 c€/kWh)
  • Amsterdam: 25–40 kWh/jaar
  • Rotterdam: 25–40 kWh/jaar
  • De Bilt: 30–45 kWh/jaar
  • Eindhoven: 35–50 kWh/jaar
  • Maastricht: 40–55 kWh/jaar

Met TOPCon-meerprijs van € 25–55 per module op een installatie van 8 modules (~ € 250 totaal extra) ligt de terugverdientijd bij gelijke ISDE-subsidie op 12–18 jaar in 2026. Vanaf 2027–2031 met de saldering-afbouw stijgt de relatieve waarde van zelf-verbruikte kWh — TOPCon’s extra opbrengst krijgt dan meer impact, vooral gecombineerd met thuisbatterijen.

Drie hefbomen in Nederlands ontwerp

  1. TOPCon of HJT bij in-dak en BIPV-systemen — daar voegt slechte achterventilatie 8–15 °C toe aan NOCT, en het temperatuurcoëfficiënt-voordeel wordt 2–3x belangrijker. Modelleer met onze systeemefficiëntie rekenmachine.
  2. Cold-Voc verificatie met KNMI Tmin per regio — verplicht onder NEN 1010-7-712 en de Holland Solar Code of Practice. Gebruik altijd de regionale waarde, niet een nationaal gemiddelde.
  3. Open ventilatieruimte onder rail-on-pan — minimaal 80 mm tussen module en pan; verlaagt NOCT-equivalente temperatuur met 3–5 °C. Standaard bij Esdec-railsystemen, maar bij goedkope clamp-on retrofits soms gereduceerd tot 50 mm.

Bronnen

  • IEC 61853-2:2016 PV-modules — Prestatietest en energiebepaling.
  • IEC 61215-1-1:2021 PV-modules — Ontwerpkwalificatie.
  • NEN 1010-7-712:2022 — Elektrische installaties voor laagspanning — Zonnestroomvoorziening.
  • Holland Solar Code of Practice Zon-PV v3.2 (2024) en InstallQ-keurmerk vereisten.
  • TKI Urban Energy — Roadmap PV en TLV-tariefdatabase 2026.
  • KNMI Klimaatatlas en historische Tmin-extremen per regio.
  • RVO ISDE 2026 — Subsidie Duurzame Energie en Energiebesparing thuis.
  • Milieucentraal Zonnepanelen-rekentool en duurzaamheidsadvies.
  • Wet afbouw salderingsregeling (Staatsblad 2026 nr. 33, in werking 1 januari 2027).
  • ACM marktconforme terugleverkostenrichtlijnen.

Om de temperatuurcoëfficiënt om te zetten naar jaarlijkse energie, ga verder met onze systeemefficiëntie rekenmachine en onze opbrengst rekenmachine.

Veelgestelde vragen

Wat betekent de temperatuurcoëfficiënt van een zonnepaneel?
De temperatuurcoëfficiënt geeft aan hoeveel het vermogen, de spanning en de stroom van een module afwijken van de STC-nominaal 25 °C waarden naarmate de celtemperatuur stijgt of daalt. Drie coëfficiënten tellen voor de Nederlandse markt: γ Pmax (vermogen, doorgaans −0,30 tot −0,36 %/°C), β Voc (nullastspanning, −0,25 tot −0,30 %/°C) en α Isc (kortsluitstroom, +0,04 tot +0,06 %/°C). Op een typische zomermiddag in De Bilt met 22 °C omgevingstemperatuur bereikt de cel 46 °C en levert een 420 Wp-module ongeveer 393 Wp. Tijdens een hittegolf met 32 °C omgeving stijgt de cel naar 56 °C en daalt het vermogen naar 380 Wp. TKI Urban Energy, Holland Solar en RVO documenteren deze effecten in hun PV-rekentools voor de ISDE en saldering.
Welke γ Pmax is typisch voor 2026-modules op de Nederlandse markt?
Mono-PERC modules van Trina, JA Solar, JinkoSolar, Longi, Q Cells en Yingli zitten op γ Pmax = −0,34 tot −0,36 %/°C. De 2024–2026 TOPCon generatie (Longi Hi-MO 6, JinkoSolar Tiger Neo, Trina Vertex N, JA DeepBlue 4.0) zit op −0,29 tot −0,32 %/°C. Heterojunction (HJT) modules van Meyer Burger en REC Alpha Pure-R zitten op −0,24 tot −0,26 %/°C. Voor het Nederlandse klimaat is het verschil tussen mono-PERC en TOPCon goed voor 1–2 % productie over 25 jaar — beperkt omdat de gemiddelde celtemperatuur laag is. De TLV (Tegemoetkoming Levering Vermogen) database van Vandebron, Greenchoice en Pure Energie maakt geen onderscheid in vergoeding tussen technologieën — het verschil zit dus puur in extra opbrengst per jaar.
Waarom wordt de cel zoveel warmer dan de buitentemperatuur?
NOCT (Nominal Operating Cell Temperature) is de celtemperatuur die de module bereikt bij 20 °C lucht, 800 W/m² instraling, 1 m/s wind en montage op een open rek. De meeste monofaciale mono-Si modules hebben NOCT 44–47 °C — dus 24–27 °C boven de buitentemperatuur. Het IEC 61853-2 model is lineair: T_cel = T_lucht + (NOCT − 20) × G / 800. In De Bilt met 22 °C lucht en 1000 W/m² zit de cel op 46 °C. Op-dak rail-systemen (rail-on-pan) — verreweg het meest gebruikt in Nederlandse residentieel-installaties — voegen nog 3–5 °C toe ten opzichte van de NOCT-aanname met open rek. Geïntegreerde systemen (in-dak panelen, BIPV) zonder achterventilatie voegen 8–15 °C toe, een belangrijke reden waarom in-dak vooral met TOPCon en HJT modules wordt uitgevoerd.
Hoe beïnvloedt γ Pmax het stringdimensioneren onder NEN 1010-7-712?
NEN 1010-7-712:2022 (specifieke eisen voor PV-systemen) en de Code of Practice Zon-PV van Holland Solar v3.2 (2024) vereisen dat de maximale Voc van een string bij de laagste verwachte omgevingstemperatuur niet hoger is dan het maximale ingangsspanningsbereik van de omvormer (typisch 600 V residentieel of 1000–1500 V commercieel). KNMI publiceert Tmin-extremen per regio: −10 °C Randstad gemiddeld, −15 °C Veluwe en Noord-Nederland inland, −22 °C Limburgse heuvels en extremen Eelde/Twente. Bij −10 °C lucht en 1000 W/m² zit de cel op +21 °C, ΔT = −4 °C, en een module met Voc 49,7 V stijgt tot 49,7 × (1 + 0,25 × 4 / 100) = 50,2 V. Een string van 19 modules op een 1000 V Vmpp omvormer geeft 953 V — past. 20 modules geeft 1003 V — overschrijdt de grens. Onze [stringdimensionering rekenmachine](/calculators/solar-string-sizing-calculator/) automatiseert de berekening.
Hoeveel jaarlijkse opbrengst verliest een Nederlandse installatie aan temperatuur?
Milieucentraal en TKI Urban Energy publiceren typische thermische verliezen voor Nederlandse klimaatomstandigheden: 3–5 % over het jaar. KNMI De Bilt gemiddelde celtemperatuur in juli ligt rond 38 °C — slechts 13 °C boven STC. Holland Solar's energie-opbrengstmodel rekent met 4 % thermisch verlies als standaard. Een 4 kWp-systeem in De Bilt verliest typisch 200 kWh/jaar aan temperatuur ten opzichte van STC; in Maastricht (warmere zuidelijke ligging) is dat 250 kWh/jaar. De salderingsregeling 2026 levert 100 % terugleverwaarde aan het variabele tarief (~ 11–15 c€/kWh), waardoor een mono-PERC → TOPCon switch ongeveer € 6–15 per jaar bespaart op een 4 kWp-systeem. Vanaf 2027 begint de saldering-afbouw (64 % → 28 % → 0 % in 2031), waarna elke kWh meer waarde krijgt voor zelfgebruik.

Gerelateerde calculators