Performance Ratio rekenmachine (PV-systeemefficiëntie)
Bereken de Performance Ratio van uw PV-systeem, van kWp-nominaal vermogen tot AC-jaaropbrengst. Gratis rekenmachine 2026 met standaardwaarden afgestemd op TKI Urban Energy, Holland Solar en Milieucentraal voor vervuiling, temperatuur, mismatch, DC/AC-kabels, omvormer en beschikbaarheid.
Performance Ratio rekenmachine (PV-systeemefficiëntie)
Verliesopbouw
Werking van de rekenmachine
De rekenmachine converteert het kWp DC-vermogen plus de piekzonuren per dag in AC-jaaropbrengst, door elk verlies te stapelen volgens de IEC 61724-1 Performance Ratio-keten. Voer elf waarden in; de tool retourneert celtemperatuur, temperatuurverlies, Performance Ratio in procent, AC-jaaropbrengst in kilowattuur en specifieke opbrengst in kWh/kWp/jaar.
- Vermogen (kWp DC) — som van STC-vermogens van alle panelen. Holland Solar Marktrapport 2025: mediaan Nederlandse woninginstallatie 4,2 kWp.
- Piekzonuren/dag — jaargemiddelde KNMI / PVGIS. De Bilt 2,7, Eindhoven 2,7, Rotterdam 2,7, Maastricht 2,8, Groningen 2,5, Leeuwarden 2,5.
- Omgevingstemperatuur (°C) — KNMI jaargemiddelde 1991–2020. De Bilt 10,2, Maastricht 11,0, Rotterdam 10,8, Eindhoven 10,5, Groningen 9,5.
- NOCT module (°C) — datasheetwaarde. Monofaciale mono-Si modules: 44–47 °C. Bifaciale glas-glas: 41–43 °C.
- Pmax-temperatuurcoëfficiënt (%/°C) — datasheet. Mono-PERC −0,34 tot −0,36, TOPCon −0,30 tot −0,32, HJT −0,24 tot −0,26.
- Vervuilingsverliezen (%) — 1,5 % standaard voor Nederland (regelmatig regenwasrendement); 2,5 % bij kustregio’s met zoutspray; 3 % nabij landbouwgebieden met stofbelasting.
- Module-mismatch (%) — 2 % stringomvormer, 1 % met optimizers, 0,5 % micro-omvormer.
- DC-kabelverliezen (%) — NEN 1010 best practice ≤ 2 % spanningsval.
- Omvormerrendement (%) — Euro-gewogen rendement uit datasheet. SMA Sunny Boy 97,0 ; Enphase IQ8+ 97,5 ; SolarEdge HD-Wave 99,0 ; Huawei SUN2000 98,4 ; Goodwe DNS 97,6.
- AC-kabelverliezen (%) — typisch 0,5 % bij correcte kabeldikte.
- Beschikbaarheidsverlies (%) — 0,5 % voor normale omvormer-herstarts en netwerkbeveiligingsuitschakelingen volgens NPR 9015.
Berekeningsmodel
G = 1000 W/m² (STC-referentie-instraling)
T_cel = T_omgeving + (NOCT − 20) × G / 800 (NOCT-warmtemodel)
ΔT = max(0, T_cel − 25) (verschil met STC)
verlies_temp = ΔT × |γ_pmax|/100 (Pmax-derating)
PR = (1 − vervuiling) × (1 − verlies_temp) × (1 − mismatch) ×
(1 − DC_kabel) × η_omvormer × (1 − AC_kabel) ×
(1 − beschikbaarheid)
kWh_jaar = kWp × piekzonuren × 365 × PR
specifieke_opb = kWh_jaar / kWp
Voorbeeld: installatie 4 kWp in De Bilt
- 4 kWp DC, 2,7 piekzonuren, omgeving 10 °C, NOCT 44 °C, γ = −0,34 %/°C
- Celtemperatuur = 10 + (44−20)/800 × 1000 = 10 + 30 = 40 °C
- ΔT = 15 °C → temperatuurverlies = 15 × 0,34 / 100 = 5,10 %
- PR = 0,985 × 0,949 × 0,98 × 0,985 × 0,97 × 0,995 × 0,995 = 0,866 = 86,6 %
- AC-opbrengst = 4 × 2,7 × 365 × 0,866 = 3.414 kWh/jaar
- Specifieke opbrengst = 854 kWh/kWp/jaar
PVGIS van de Europese Commissie geeft 875 kWh/kWp/jaar voor dezelfde configuratie — afwijking 2,4 %. Holland Solar’s empirische mediaan voor Midden-Nederland is 900 kWh/kWp/jaar — onze conservatieve waarde van vervuilingsverlies (1,5 % vs. werkelijk veld 1 %) verklaart de afwijking.
Voorbeeld: installatie 4 kWp in Maastricht
- 4 kWp DC, 2,8 piekzonuren, omgeving 11 °C, NOCT 44 °C
- Celtemperatuur = 11 + 30 = 41 °C ; ΔT = 16 → temperatuurverlies = 5,44 %
- PR = 0,985 × 0,9456 × 0,98 × 0,985 × 0,97 × 0,995 × 0,995 = 0,863 = 86,3 %
- AC-opbrengst = 4 × 2,8 × 365 × 0,863 = 3.530 kWh/jaar
- Specifieke opbrengst = 882 kWh/kWp/jaar
Limburg’s iets hogere instraling levert 116 kWh/jaar meer dan De Bilt bij vrijwel identieke PR.
Verlies-buckets in Nederlandse veldopname
TKI Urban Energy’s Solar Monitor en Holland Solar’s empirische opbrengstdata aggregeren circa 1.400 instrumentale woninginstallaties (Holland Solar Marktrapport 2025):
- Vervuiling 1,0–2,5 % — meeste Nederlandse daken worden voldoende regenmaster, vervuiling blijft laag.
- Temperatuur 4,0–6,0 % — uniform over Nederland door beperkte temperatuurspreiding.
- Mismatch 1,5–2,5 % — stringomvormer dominant; optimizers en micro-omvormers groeiend marktaandeel.
- DC-kabel 1,2–1,8 % — NEN 1010 ≤ 2 % spanningsval gerespecteerd in 91 % van de steekproef.
- Omvormer 2,5–3,0 % — Euro-gewogen rendementen.
- AC-kabel 0,3–0,6 % — korte verbindingen naar de meterkast.
- Beschikbaarheid 0,4–0,7 % — NPR 9015 netbeveiliging uitschakelingen vaker dan apparatuurstoringen.
Vermenigvuldigd: Nederlandse residentiële PR ligt tussen 0,83 en 0,89. Waarden boven 0,90 wijzen meestal op een kalibratiefout van de pyranometer, niet op buitengewone prestaties.
Drie hefbomen om PR te verbeteren
- Module met lagere γ_pmax — TOPCon (−0,29 tot −0,30 %/°C) of HJT (−0,24 tot −0,26 %/°C) recupereren 1 procentpunt PR jaarlijks, marginale relevantie voor het Nederlandse klimaat.
- Optimizers bij schaduw — schoorstenen, dakkapellen of buurpanden die ochtend- of avondschaduw projecteren, kunnen 5–10 PR-punten kosten met klassieke stringomvormer. Kwantificeer met onze schaduwrekenmachine.
- Reinigen — bij landbouwomgeving of kustlocatie elke 5–7 jaar laten reinigen recupereert 1–2 % jaarlijks. Bereken kosten met onze calculator voor reinigingskosten.
Bronnen
- TKI Urban Energy, Solar Monitor jaarlijkse rapportages 2021–2024.
- Holland Solar, Nationaal Solar Trendrapport 2025.
- Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO), ISDE-regeling 2026 en monitoring zonne-energie.
- Milieucentraal, Zonnepanelen-koopwijzer 2026 update.
- KNMI, Klimaatdata De Bilt 1991–2020 normalen.
- PVGIS (Europese Commissie), Photovoltaic Geographical Information System v5.3.
- NEN 1010-7-712 Bijzondere installaties — Fotovoltaïsche zonne-energiesystemen.
- NPR 9015 Beveiligingsaspecten van fotovoltaïsche installaties.
- IEC 61724-1:2017 Photovoltaic System Performance — Part 1: Monitoring.
- IEC 61853-2:2016 Photovoltaic Module Performance Testing.
Voor het vertalen van PR naar terugverdientijd onder afbouwende saldering, gebruik onze terugverdientijd-rekenmachine en ROI-calculator.